blog

Neden Beton Bahçe Duvarı Tercih Edilmelidir?

Tel Örgü Çit Kurulumu Nasıl Yapılır?

Diğer bahçe duvarlarına bakıldığı zaman aralarından en güçlü ve en dayanıklı tercih olarak karşımıza beton bahçe duvarı çıkar. Bu noktada tercihlerin beton duvardan yana olması doğaldır. Fakat bu güçlü ve dayanıklı yapısının haricinde bazı dezavantajları da bulunur. Bunlar genel olarak maliyetlerle ilgili olsa da yapım aşamasında, dikkat edilecek birkaç noktayla uzun yıllar kullanılabilecek bir duvar elde edilmiş olacaktır. Bu durumda da maliyet/kullanım yılı hesaplandığında uygun bir ürün olduğu ortaya çıkar.

Kişiselleştirilebilir olması da büyük avantajdır. Özellikle yıllar içinde sıkıldıkça değiştirilebilir bir kozmetiğe sahiptir. Uygun ürünlerle istenilen renge boyanabilir ya da çeşitli modifikasyonlar yapılabilir. Bu durum aynı zamanda onun, çevreleme ürünleri arasında estetik bir çözüm olmasını da sağlar.

Beton Bahçe Duvarı

Beton Bahçe Duvarı

Bahçe Duvarı Yapımı

Birçok noktaya dikkat edildiği taktirde, bahçe duvarı yapımı sağlıklı ilerler. Sağlıklı ilerleyen bir yapım sürecinde ise beton bahçe duvarı uzun ömürlü olacaktır. Bu aşamalar şu şekilde olmalıdır:

 • Ön planlama yapılmalıdır. Ön planlama en önemli aşamadır. Bu aşamada zemin düzenlenmeli ve duvarın yapılacağı yer net olarak belirlenmelidir.
 • Temel hazırlığı yapılmalıdır. Temelin yapılacağı yerin düzgün bir şekilde kazılması gerekir.
 • Şap uygulaması yapılmalıdır. Duvarın temeline dayanması için şap uygulaması gereklidir.
 • Beton dökümü yapılmalıdır. Duvarın temelle iyice birleşmesi ve sabitlenmesi için, beton kullanılır.
 • Sıva uygulaması yapılmalıdır. Beton bahçe duvarı kuruduktan sonra, üzerine sıva işlemi yapılır.
 • Tercihen kaplama veya boya uygulaması yapılabilir. Bu kaplamalar tuğla veya çeşitli taşlar olabilir. Bu aşama genellikle tamamen kozmetikle alakalıdır. Bu nedenle kişilerin tercihine bırakılması gerekir.

Beton Bahçe Duvarı Avantajları ve Dezavantajları

Kullanım alanlarına göre avantajları değişmeyen beton bahçe duvarı doğru kullanıldığında şu avantajları sunar:

 • Dayanıklılık: Beton duvarlar, diğer çevreleme ürünleri arasındaki en fazla kuvvet dayanımına sahip ürünlerdir.
 • Uzun Ömür: Kullanılan betonun ve malzemelerin kalitesine oranla değişebilen kullanım ömrü, beton duvarlar için genellikle fazladır.
 • Kişiselleştirilebilir Kozmetik: Üzerine yapılabilen kaplama ve çeşitli boya işlemleri sayesinde, istenilen kozmetik düzenlemeler rahatlıkla yapılabilir.
 • Çevre Dostu: Kullanılan malzemelere göre bu nitelik değişse de genellikle çevre dostudur.
 • Su Yalıtımı: Kullanılan ürünlere göre bu nitelikte değişse de beton diğer çevreleme ürünlerine göre daha fazla su yalıtımına sahiptir ve su geçirmez.

Doğru kullanılsa da bazı noktalar çoğu çevreleme ürünlerine göre farklı dezavantajları da bulunur.

 • Maliyet Yüksekliği: Diğer çevreleme ürünlerine göre yapımı ve bakımı maliyetli olabilir.
 • Ağırlık: Beton kullanıldığı için oldukça ağırdır. Fakat zaten sabit kaldığı ve bir daha demontaj edilmediği için, bu durum çoğunlukla sorun olmaz.
 • Ses Yalıtımında Zayıflık: Beton genellikle yüksek ses geçirgenliğine sahiptir. Bu nedenle ses yalıtımı zayıftır.
 • Yapımında Zorluk: Yapımı oldukça işçilik gerektiren aşamalara sahiptir.
 • Düzenli Bakım Gereksinimi: Uzun ömürlü olabilmesi için rutin ve düzenli bakım gereksinimi olan bir üründür. Bu nedenle mutlaka düzenli bakımları yaptırmalısınız.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bahçe Duvarı Fiyatı

Birçok hususa bağlı olarak fiyatları değişse de bahçe duvarı fiyatı genellikle kullanılan malzemelerin kalitesine ve yapım aşamasında işçilik ve zamana göre farklılık gösterir. Kullanılan betonun kalitesi, bağlama elamanı olarak kullanılan inşaat demirlerinin kalitesi ve işçilik masrafları, doğrudan fiyatları etkileyecektir. Fakat uzun ömürlü ve kaliteli beton bahçe duvarı yaptırmak için belirli bir bütçeyi gözden çıkarmak gereklidir. Tabii ki yapım aşamasında belirli oranlarda beklenmedik masraflar çıkabilir. Ayrıca kullanım sırasında yapılacak rutin bakımların da belirli maliyetleri söz konusu olabilir.

Beton Bahçe Duvarı M2 Fiyatı

İki türlü beton bahçe duvarı bulunur. Bunlardan ilki hazır olarak satılan beton duvarlardır. Bu beton duvarlar, metrekare üzerinden bir fiyatlandırmaya sahip değildir. Tıpkı panel çitler gibi, belirli ebatlara göre fiyatlandırmaya tabi olurlar. Bunun dışında kalan ikinci beton duvar, işçilikle alanda bulunan kalıplara beton dökülmek suretiyle ve bir inşaat aşamasıyla yapılan bahçe duvarlarıdır. İnşaat aşamalarından geçerek yapımı tamamlanan beton bahçe duvarı m2 fiyatı üzerinden maliyetlendirilir ve ödeme çıkarılır. Buna göre kullanılan malzemeden işçiliğe kadar hesaplanır. Bu noktada, farklı kalemlerde yaşanacak değişiklik yukarıda da bahsettiğimiz üzere fiyatları değiştirebilir.

Siz de beton bahçe duvarı yaptırmak ve detaylı bilgi almak istiyorsanız, Tellfence sitesi üzerinde bulunan iletişim bilgileri aracılığıyla bizimle kontak kurabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir