blog

File Gölgelik Kullanılmalı mıdır?

File Gölgelik Kullanılmalı mıdır?

Çitlerin üzerine belirli amaçlar için gerilen ve güneş ışınlarını geçirmeyerek belirli bir gölgelik alan yaratan ürünlere file gölgelik denir. Bu ürünler, genellikle panel çitlerle birlikte kullanılmasıyla bilinir. Bahçe ve güneş alan açık sahalarda, kullanım amacı genellikle ultraviyole ışınları geçirgenliği azaltılması olan ürünlerdir. Özellikle cilt kanseri gibi birçok noktada, insan sağlığına zararı dokunan ultraviyole ışınların belirli noktalarda filtrelenmesi gereklidir. Bu filtrelemeyi de açık alanlarda genellikle panel çitlerin üzerine gerilerek oluşturulan gölgelik file ürünleri oluşturur.

Bahçelerde de kullanılması mümkündür bazı bitkiler fazla güneşi sevmez ve belli oranlarda gölgede yetişir. Bu noktada, bahçenin kenar bölgelerine file gölgelik gererek bu gölge ortamının oluşması sağlanabilir. Tabii ki böyle amaçlar yoksa herhangi bir avantajı bulunmaz. Bu nedenle de ürünün kullanılması gerekmez. Fakat ultraviyole ışınlarının filtrelenmesi veya gölge ortamı oluşturmak isteniyorsa kesinlikle bu ürün kullanılmalıdır.

File gölgelik kullanılmalı mıdır?” sorusunun cevabını daha net bulmak için yazının devamında bulunan başlıklara göz atmayı unutmayın.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

File Gölgelik

File Gölgelik Avantaj ve Dezavantajları

Gölgelik filenin kullanım alanlarına göre değişen farklı avantajları vardır:

 • Güneş ışınlarının Ultraviyole etkisinden koruma: İnsanları, güneş ışığının oluşturabileceği olumsuz etkilerden korur ve böylece cilt kanserine neden olabilecek ultraviyole ışınları uzak tutar.
 • Isı azaltma: Açık alanlardaki ısıyı azaltarak gölgeler yaratır. Bu gölgeler serin ve konforlu olması dolasıyla kaliteli yaşam alanları oluşturur.
 • Hava akımı: Boşluklu yapısıyla rüzgarı bir nebze olsa da keserek dengeli bir havalandırma sağlar.
 • Güneş gözlüğü etkisi: Ultraviyole ışınları geçirmemesi dolasıyla insan gözünü de tıpkı bir güneş gözlüğü gibi koruyacaktır.

Ancak, bunların dışında bazı dezavantajlar da bulunur:

 • Maliyet: Diğer gölgelik ürünlerine nazaran daha pahalı bir yapıdadır. Bu nedenle maliyetleri yüksek ürünlerdir.
 • Bakım: Düzenli bakım gerektiren ürünlerdir. Ayrıca düzenli temizlik de gerektirir. Bunlar yapılmadığı taktirde görüntü kirliliği ve ekstra maliyetler oluşur.
 • Görünüm: Bazı noktalarda estetik görünüm sağlasa da bazı noktalarda da estetik görünümden uzak bir performans sunacaktır.

Yeşil File Gölgelik

file gölgelik

file gölgelik

Doğal görünüme sahip bitki örtüsü ve yeşil tasarımlarla harmanlanabilen bir gölgelik türü olarak yeşil file gölgelik karşımıza çıkar. Gölgelikler gibi bu ürünler de insanları da ultraviyole ışınlardan korur. Ayrıca renkleri sayesinde doğal ortamla uyumlu bir görünüm sağlar. Bu anlamda ürün, özellikle bahçe çevrelerinde sıklıkla tercih edilebilir bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda özel mülklerin bahçeleri için de çok estetik avantajlar sunabilir. Bunların dışında, özellikle parklar, bahçeler ve benzeri açık alanlarda kullanılabilir. Rüzgarı bir nebze geçirdiği için, yukarıda da bahsettiğimiz üzere havadar ve konforlu bir alan sağlar. Aynı zamanda, çevre dostu yapısıyla da çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Son olarak ise, birçok farklı boyutları olan ürünlerdir. Bu noktada kullanım kolaylığı ve doğru maliyet hesabı sunarlar.

File Gölgelik Fiyatları

Çoğu üründe olduğu gibi file gölgelik fiyatları da kalite, üretim zahmeti, montaj zahmeti, ebatlar, uzunluk ve üretim malzemeleri baz alınarak değişmektedir. Bu anlamda farklı fiyatlandırmaları olan ürünler bulunur. Boyutları, uzunlukları aynı olacak genişlikleri değişecek şekilde farklılaşır. Genellikle 2 metre olarak üretilen ürünler, rüzgarlık olarak da adlandırılmaktadır.

Güneş ışınlarından korumasından ziyade, aynı zamanda rüzgarı da geçirmesiyle ferah bir ortam yaratır. Fakat gözenekli yapısı rüzgarı bir nebze de olsa engelleyeceği için, aslında rüzgarlık görevini de yerine getirecektir. Bu anlamda talebi fazla olan bir üründür ve bu durum fiyatları ektiler.

Bir başka kullanım amacı da mahremiyeti artırmaktır. Bu anlamda da sıkça tercih edilir. Bu nedenle fiyatları da buna göre uygundur. Çünkü fiyat/performans olarak incelendiğinde üst düzeyde bir verimlilik sağlayacaktır.

File Gölgelik

File Gölgelik

File Gölgelik Metre Fiyatı

Maliyetlerin bir başka ayağı olan file gölgelik metre fiyatı da tıpkı normal fiyatlar gibi, boyutlara göre değişiklik kazanır. Tabii ki ürünün kalitesi, hangi malzemeden üretildiği, ebatları dışında standart uzunluğu gibi konular fiyatları doğrudan etkileyecektir.

Standart olarak 2 metre üretilen bu ürünler, genişlik olarak farklı ebatlar da üretilir. Bunlar:

 • 2×10 metre
 • 2×20 metre
 • 2×30 metre
 • 2×40 metre
 • 2×50 metre

Siz de file gölgelik satın almak ve detaylı bilgi almak istiyorsanız Telfence internet sitesini ziyaret edebilir ya da bizimle iletişim numaralarımız üzerinden doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir