blog

Tel Örgü Çit Kurulumu Nasıl Yapılır?

Tel Örgü Çit Kurulumu Nasıl Yapılır?

Birçok alanda kullanılan tel örgü çit için kurulum merak edilen konuların başında yer alıyor. Özellikle montaj hizmeti alacak olan fakat bu montaj hizmetini alırken, iyi bir hizmet alıp almadığını denetlemek isteyen kişilerce sıklıkla araştırılan bu konu, aynı zamanda dikkatli olunması gereken bir konudur. İlk olarak şuna değinmek gerekir. Çitin ne kadar büyük olacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı ve nerede kurulacağı kurulum aşamalarında bazı değişiklikler yaratabilir. Fakat genel anlamda, şu aşamalardan geçerek kurulur:

  • Çitin kurulacağı alanın ölçüleri belirlenerek ne kadar malzeme gerektiği hesaplanır.
  • Çit destekleri için gerekli beton direk alanları tespit edilir. Buralara çukurlar açılarak beton direkler dikilir. Daha sağlam olması için, temel kısmına beton dökülür.
  • Tel örgü, beton direkler arasına gergin ve düzgün bir şekilde takılır. Bu gerginlik aynı zamanda beton direklerin de daha sağlam durmasını sağlayacaktır.
  • Çitin tüm parçalarının takıldığından emin olunur. Bunun için, son kontroller yapılır.
  • Son olarak eğer istenirse, nerede kullanılacağına bağlı olarak jiletli tel ya da dikenli tel ile beraber de kullanılabilir.

Kurulum için bazı ipuçları maliyet kalemleri ve daha birçok noktada büyük avantaj sağlar. Bu ipuçlarını öğrenmek için diğer başlıklara göz atabilirsiniz.

Tel Örgü Çit

Tel Örgü Çit

Tel Örgü Çit Kullanım Alanları

Panel çit gibi tel örgü çit de birçok farklı alanda kullanılabilir. Fakat beton direklerin kapladığı yerin fazla olması ve bu çitin görünüm gereksinimlerini karşılayamayarak estetik görünümden uzak olması gibi nedenlerden dolayı, özellikle kişisel yaşam alanlarında kullanımı pek tercih edilen bir ürün değildir.

Bunun yanında:

  • Özel araziler,
  • Özellikle üretim tesisleri başta olmak üzere işyerleri,
  • Endüstriyel sahalarda,
  • Meyve bahçeleri, sebze bahçeleri, tarlalar ve hayvan meraları gibi tarım araziler,
  • Stadyumlar, spor sahaları ve halı saha gibi spor alanları,

Tel örgü kullanım alanları olarak dikkat çeker. Bu alanlarda estetik görünümden ziyade, sağlam ve ucuz bir çevreleme ürünü olduğu için tercih edilir.

Beton Direk Kurulumu

Birçok hususa dikkat ederek beton direk kurulumu, maliyet kalemlerini azaltacağı gibi birçok avantajı beraberinde getirir. Çünkü kurulum gerçekleştirilen alanla ilgili bir ön planlama yapmak her zaman çok daha avantajlı maliyetlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Örneğin, 10 metre kenarları olan bir kare alanın etrafı çevrelenmek istendiğinde, ilk olarak 10 metre için en az olacak şekilde kaç beton direk gerekli sorusu maliyetlerin azaltılmasını sağlar. Fakat bunu yaparken, sağlamlıktan ve tel örgü gerginliğinden de taviz verildiğini unutmamak gerekir. Kabul edilebilir en makul gerginlik ve sağlamlık seviyesinde, en az beton direği kullanmak çok daha iyi olacaktır.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Tel Örgü Çit Fiyatları

Genellikle göz aralıklarına göre farklı çeşitlere ayrılır ve tel örgü çit fiyatları bu niteliğe bağlı olarak değişir. Bunlar da standart olarak 5×5 tel örgü ya da 6×6 tel örgü şeklindedir. Bu durum doğal olarak fiyatları da etkileyecektir. Genellikle uzunluklar standart olarak 20 metredir. Kurulum yapılacak alanda gerekli ölçümlerin ardından ne kadar tel örgü çit gideceğini belirmek bu anlamda daha doğru bir hamle olacaktır. Son olarak fiyatları etkileyen ana unsurdan bahsetmek gerekir. Bu tel kalınlığıdır. Bu kalınlık, aynı zamanda çitin ne kadar dayanıklı olacağını da belirler. 2 milimetreden başlayarak 2,5 milimetreye kadar tel kalınlığına sahip ürünler bulunur.

Tel Örgü Metre Fiyatı

Tel örgüler, yukarıda bahsettiğimiz üzere, metre üzerinden maliyetleri belirlenen ürünler değildir. Bunun yerine, göz aralığı diye adlandırılan tel örgü gözeneklerinin boyutları ve tellerin kalınlıkları direkt olarak fiyatları etkileyecektir. Bu yüzden tel örgü metre fiyatı araştırmaları ile doğru bir maliyet hesabı yapılamaz. Doğru maliyet hesabı için, kullanım alanına göre bir tel kalınlığı ve göz aralığı belirlemek gerekir.

Tel Örgü Çit Ankara

Birçok şehirde tercih edilen tel örgü çit Ankara şehrinde daha çok tercih edilir. Özellikle kamu kurumlarında sıkça tercih edilen ürünlerden olan tel örgüler, aynı zamanda Ankara’da gelişen tarımla birlikte daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca sanayi bölgeleri için de vazgeçilmez ürünlerdendir.

Sizler de tel örgü çit hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Telfence internet sitesine göz atabilir ya da bizimle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir