blog

Çit mi Beton Bahçe Duvarı mı?

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Çevreleme ürünleri arasında, “Çit mi beton bahçe duvarı mı?” sorusuna daha net cevap verebilmek adına çit avantajları ve beton bahçe duvarı avantajlarına göz atmak gerekir. Birinin avantajı bir diğerinin dezavantajı konumundadır.

Genellikle çitler daha uygun fiyatlıdır. Beton duvar yapımında, kullanılana malzemelerden ötürü daha yüksek fiyatlı ürünlerdir. Bunun yanında montajları da çitlere nazaran daha zordur. Bu durumda ekstra maliyetlere sebep olur. Çitler, metal malzemeden yapılır fakat beton duvarlar, adı üstünde betondan yapılır. Ayrıca bu betonların birbirine iyice kenetlenmesi için demir çubuklar da kullanılır. Bu nedenle ağır ürünlerdir ve montajları zahmetlidir. Fakat ömürleri, çitlere oranla çok daha yüksektir. Çevresel etkilerden minimum düzeyde etkilenerek uzun ömürlü bir kullanım sunar. Çitler, bütün bunların dışında, çeşitli malzemelerden üretilir ve çeşitliliği çoktur. Fakat beton duvarlar, tek bir üründen meydana gelir.

Daha fazla beton bahçe duvarı hakkında bilgi almak için yazımızın devamında bulunan başlıklara göz atmayı unutmayın.

Beton Duvar ve Hazır Beton Duvar

İnşaat sürecinde yapılan işlemler, beton duvar ve hazır beton duvar arasındaki farkı oluşturur. Bu farkı daha iyi anlamak için ayrı ayrı incelemek gerekir.  Beton duvarlar, betonun yerinde karıştırılması ve kullanılması yoluyla yapılır. Bu işlemde, betonu inşaat alanında karıştırmak ve duvarın gerekli boyutlara ulaşmasını sağlamak için bir beton mikserine ihtiyaç duyulur. Bu işlem daha uzun sürer ve daha fazla malzeme ve işçilik gerektirir. Hazır beton duvar, hazır beton, fabrikada önceden karıştırılmış ve sıkıştırılmış betondur. Bu nedenle yerinde karıştırma işlemi yapılmaz. Hazır beton, ihtiyaç duyulan alana nakledilir ve kullanılır. Bu işlem daha hızlı ve daha az malzeme ve işçilik gerektirir.

Bu iki duvar çeşidinin de kendine göre belirli avantajları ve dezavantajları vardır. İhtiyaçlar doğrultusunda beton bahçe duvarı seçmek daha doğru olacaktır.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bahçe Duvarı Kaplama

Bahçe duvarının estetiğini ve dayanıklılığını arttırmak için yapılan bir işlem olan bahçe duvarı kaplama son yıllarda revaçta olan bir işlemdir. Genellikle farklı malzemelerle beton bahçe duvarı üzerine kaplama yapılabilir. Bunlar, tamamen kullanıcıların keyfi ve estetik tercihlerine göre şekillenecektir. Kaplama yapılacak malzemeyi seçerken, iklim şartları, bölgenin yapısı, bahçenizin tasarımı, kişisel tercihler ve bütçeniz gibi faktörleri dikkate almalısınız.

  • Sıva, bahçe duvarının yüzeyini düzeltmek veya düzgün hale getirmek için kullanılabilir. Ayrıca, sıva, duvarın rengini değiştirmek için de kullanılabilir.
  • Tuğla, bahçe duvarına estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılır. Tuğla, genellikle farklı renklerde ve boyutlarda bulunur ve duvarın görünümünü tamamen değiştirir.
  • Kilit taşı, kaldırım taşlarına benzer bir görünümü elde etmek için daha sade bir tasarıma sahiptir.
  • Ahşap kaplama, birçok noktada doğal ortamlarla uyumuyla dikkat çeker ve bu alanlarda kullanılır.

Bahçe Duvarı Fiyatları

Farklı değişkenlere bağlı olarak bahçe duvarı fiyatları firmaya göre de değişiklik gösterir. Birçok firma, montaj maliyetlerini de hesaplayarak bir fiyat belirlemesi yapar. Bu fiyatların içinde, işçilik masraflarından, beton masraflarına kadar birçok husus dikkat çeker. Bu noktada, hazır beton duvar dışında, beton bahçe duvarı içerisinde kullanılacak demir de fiyatları en çok etkileyen hususların başında gelir. Son zamanlarda artan demir ve beton fiyatları bu fiyatları artırmıştır. Fakat bazı niteliklerinden ötürü, hala kullanıcılar tarafından en sık tercih edilen çevreleme ürünlerinden birisidir. Bunun dışında hazır beton duvar gibi ürünler, beton duvarlara nazaran daha az maliyetli olmasıyla tercih edilebilir.

1 M2 Beton Duvar Maliyeti

Bahçe duvarlarının fiyatlarına baktığımızda belirli hususlara göre değiştiğine değinmiştik. Bunlar dışında, özellikle boyutlara göre bir fiyat artışı söz konusudur. Beton duvarın ne kadar genişlikte ne kadar kalınlıkta ve ne kadar boyda yapılacağı, direkt olarak 1 m2 beton duvar maliyeti içerisinde değişiklik yaratacaktır.  Çünkü, beton duvar yapımında bu konulara bağlı olarak malzeme seçilir ve belirli miktarda kullanılır. Daha uzun boylu beton duvarlarda, daha fazla demir kullanılır. Doğal olarak fazla kullanılan malzeme, fiyatların da aynı doğrultuda artmasına neden olur. Bu nedenle, çevreleme yapılacak alana göre yeterli kalınlık ve boyda beton bahçe duvarı yaptırılması gerekir. Bu durumda, maliyetler bir hayli azalacak ve ekonomik fayda sağlayacaktır.

Siz de beton bahçe duvarı hakkında detaylı bilgi için Telfence internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir