blog

Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol sahası yapımı

BASKETBOL SAHASI YAPIMI

Basketbol sahası yapımı titiz çalışılmasını gerektiren bir saha yapımıdır. Her aşamasının aynı titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu sebeple de iyi bir firmayla çalışmak oldukça önemlidir. Telfence firması olarak her an hizmetinizde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Basketbol oynayan pek çok kişi olduğu için buna paralel şekilde sahalara olan ilgi de her an artmaktadır. Sadece özel sahalar olarak düşünmenizi istemeyiz. Belediyelerde, okullarda, sitelerde ve daha pek çok yerde basketbol sahaları mevcuttur.

spor saha imalatı

spor saha imalatı

Basketbol Sahasının Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

basket sahası maliyetleri

basket sahası maliyetleri

Basketbol sahası yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle baktığı şeyler, sahaların fiyatlarıdır. Fiyatlandırma aşamasında somut bir fiyat yoktur. Bazı unsurlar vardır ve bu unsurlar göz önünde bulundurulduğu zaman ortalama bir fiyat çıkarılacaktır.

Öncelikle saha yaptırmaya karar verdiğiniz zaman, sahayı yaptırmak istediğiniz alan için izin almanız gerekmektedir. Nadiren de olsa sahada sorun çıkması gibi durumlar olduğu için bu noktayı atlamamanız gerekmektedir. Sahanın fiyatlandırma aşamasında ilk unsurun inşa edilecek olan yer olduğunu söyleyebiliriz.

Sahanızı yapmak için seçtiğiniz alan nasıl bir alan? Bulunduğu konum neresi? İşlek bir yerde mi? Gibi her türlü unsurun fiyat belirleme kısmında etkili  olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan sahayı yapacağınız zeminin zorluğu da fiyatların belirlenmesi kısmında etkilidir.

Bazı zeminler oldukça zordur ve işçilik fazla gereklidir. Bu da sahayı yapan kişilerin daha fazla çalışması anlamına gelmektedir. Ancak zeminde ortaya çıkabilecek olan olumsuz bir durum tüm sahayı etkileyeceği için zeminde en iyi şekilde çalışılması gerekmektedir.

Zemin kaplama aşamasında kullanılan malzemenin kalitesi, yaptırmak istediğiniz sahanın boyutu gibi her türlü unsurun basketbol sahası yapımı aşamasında fiyata etki ettiğini söyleyebiliriz.

Basketbol sahalarında 4 farklı zemin bulunmaktadır. Bu zeminlerin neler olduğundan ve özelliklerinden yazımızın devamında sizlere bahsetmek istiyoruz.

Akrilik Zemin ve Tartan Zemin Nedir?

Basketbol sahalarının yapımı aşamasında akrilik olan zeminler çok fazla tercih edilmektedir. Öncelikle fiyat olarak gayet uygun oldukları söyleyebiliriz. Akrilik zemin yaptırdıktan sonra çok uzun yıllar boyunca rahat olacağınızı da ayrıca belirtmek istiyoruz.

Akrilik zeminler dayanıklı zeminlerdir. Bir diğer önemli özelliği ise esnek olmalarıdır. Bir basketbol sahasına akrilik zemin işleminin tam anlamıyla uygulanabilmesi için sahanın dümdüz olması gerekmektedir. Zeminin kaplanması esnasında bir kat atalım, tamam bitti gibi bir durum söz konusu değildir. 5 kat atılmaktadır. Böylece zemin çok daha dayanıklı bir hale getirilmektedir.

Akrilik zeminler kayganlığı olmayan zeminlerdir. Sadece basketbol değil hiçbir sahada zeminin kaygan olmaması gerekir. Oyuncuların herhangi bir şekilde sakatlanmaması ve güven içerisinde oyunlarını ve sporlarını sürdürmesi adına bu çok önemlidir. Dilerseniz açık sahalarda dilerseniz de kapalı olan sahalarda kullanmanız mümkündür. son olarak da akrilik zeminlerin geri dönüştürülebilen malzemelerden oluştuğu için çevreci bir zemin olduğunu söyleyebiliriz.

Basketbol sahası yapımı aşamasında tercih edebileceğiniz bir diğer zemin ise tartan zemindir. SBR granül kaplama ve EPDM kaplama adı altında iki aşamasının olduğunu söyleyebiliriz.

Tartan bir zemin tercihi genelde açık bir saha yaptırmak isteyen kişilerin tercih ettiği zeminlerdir. Tartan zeminler UV korumalıdır. Kaygan olmayan bir yapıya sahiptir ve hava koşullarından etkilenmezler.

Poliüretan Zemin ve Parke Zemin

Saha yapımında tercih edebileceğiniz bir diğer zemin türü ise poliüretan olan zeminlerdir. Yapısal olarak aşınmalara, korozyonlara, yıpranmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Koşulsuz bir güvenle tercih etmeniz mümkündür. UV korumalı bir yapısı vardır ve bunun yanında ses yalıtımı da sağlamaktadır.

Son olarak da sizlere parke zeminlerden bahsetmek istiyoruz. Genel olarak kapalı bir basketbol sahası yaptırmak isteyen kişilerin tercih ettikleri bir zemin türü olduğunu söyleyebiliriz. Basketbol topları parke zeminlerde çok iyi şekilde sekmektedir. Kayganlığı da olmadığı için kapalı basketbol sahalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Parke zeminlerini yapılma aşamasında bazı dönemler beklenmelidir. Çeşitli cila ve boyama işlemleri belirli süreç içerisinde yapılmalıdır.

Hangi zemin türünü seçerseniz seçin çok fazla memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Her zeminin belirttiğimiz üzere kendine özgü özellikleri vardır ve herhangi birini seçtiğiniz zaman en kârlı çıkan kişi siz olursunuz.

Online basketbol sahası yapımı yazıp sitemiz üzerinden de gerekli olan her türlü incelemeyi yapabilirsiniz. Hepinize şimdiden firmamızı seçtiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 

Ankara basketbol sahası yapımı-İstanbul basketbol sahası yapımı-İzmir basketbol sahsı yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir