blog

Sürgülü Kapı Modelleri

Sürgülü Kapı Modelleri

SÜRGÜLÜ KAPI MODELLERİ

Sürgülü kapı modelleri nedir? Adı altında çok soru almaktayız. Sizlere aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bu yazımızda vermek istiyoruz.

Odanızda bulunan bir kapının, çeşitli aparatlar yardımıyla daha kolay kullanılabilen, kayabilen bir hale dönüştürmeye sürgülü kapı denmektedir. Özellikle de evleri küçük olan ve evlerinde yerden tasarruf etmek isteyen kişilerin bu kapıyı tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Sürgülü kapıların tercih edilmesinin ana nedeni yerden tasarruf etmek olmakla beraber oldukça şık bir görünümü olduğu için de tercih edilmesi söz konusu olmaktadır. Özellikle de son dönemleri baz aldığımız zaman, bu kapıların çok fazla tercih edildiklerini söyleyebiliriz.

Genel olarak evlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda standart olan kapıların tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Ancak son zamanlarda evlerdeki standart kapılar sürgülü kapılara tercih edilmektedir.

Normal kapılarda kasa, pervaz ve kanat bulunmaktadır. Sürgülü kapılarda da bunlar bulunmaktadır. Kapıya sürgü için aparat yerleştirilmesiyle normal kapılardan ayrılan bir yönü bulunmaktadır.

Standart Sürgülü Kapılar

Sürgülü kapı modellerinden ilki standart sürgülü kapılardır. Evinizde bulunan duvarın üzerine sürgü yerleştirilmesi yapılmaktadır. Standart olan sürgülü kapıların kullanımlarının çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda alandan tasarruf sağlayan özellikleri sayesinde çok fazla talep edilmektedir.

Evinizde bulunan herhangi bir kapının sürgülü hale gelmesi oldukça kolaydır. Evinizde bulunan her türlü kapı sürgülü hale getirilebildiği için birini yaptığınız zaman diğerinin yapılmaması gibi bir durum olmayacaktır. Böylece uyumlu olması da mümkün olacaktır. Sürgülü kapılara bazen sürmeli kapı da denilmektedir.

Kasa, pervaz ve kanatlar sürgülü kapılarda da bulunmaktadır. Sürgülü kapıda bulunan kanat sistemi normal kapılarla kıyaslama yaptığınız zaman 10 cm daha uzun olmaktadır. Eğer kanatlar takılan kasa ile eşit ölçülerde üretilirse uyumsuz olacaktır. Bu yüzden sürgü payı da hesaba katılmalıdır, bu sebeple de uzun şekilde üretilmelidir.

Rustik Sürgülü Kapılar

Standart sürgülü kapılarla rüstik sürgülü kapıların çok benzer olduğunu söyleyebiliriz. Rustik aparatı kullanılır ve bu şekilde monte edilir. Normal sürgülü kapılarla kıyaslandığında daha farklıdır.

Oluşturulma aşamasındaki mekanizmanın dışarıdan görülmesi mümkündür. Normal bir sürgülü kapı yapıldığında ise mekanizma görülmez, iç kısımda kalmaktadır. Farklı renk seçenekleri mevcuttur.

Duvar İçi Sürgülü Kapı

Sürgülü kapı modellerinden sonuncusu ise duvar içi sürgülü kapılardır. Diğer modellerle kıyaslandığında süreç daha farklı şekilde ilerlemektedir. Duvar içi sürgülü kapılar, adından da anlaşılacağı üzere, duvarların içine girmektedir. Gizli sürgülü kapı da bir diğer ismidir.

Raylı kapılarla kıyaslama yaptığımız zaman sistemlerinin çok daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.  Araştırma yaptığınız zaman kolay bir süreçmiş gibi görünür ancak detaylı ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Sürgülü kapı yaptırmaya karar verdiğiniz zaman hem daha uzun zaman boyunca kullanmak hem de daha sağlam olması için iyi bir firmayla çalışmanız gerekmektedir.

Raylı olan sürgülü kapılar öncelikle kapının olduğu kısımda bir boşluk bırakılmaktadır. Sürgü ve kapı, bu kısma monte edilir. Gizlenecek alan ise duvarla kapatılır. En sonunda da çift kasa pervaz monte edilir.

Farklı bir şekilde de monte edilmesi mümkündür. Bu yöntemde ise kapı ve mekanizması birlikte monte edilir. Kapının görülmesinin istenmediği kısım ise sıva ile kapatılmaktadır. Sıva ile kapatıldığı zaman kasa konulmaz, pervaz da konulmamaktadır. Kasayı koymanız için duvarın kalın olması gerekmektedir. Ancak bu yöntemde kalın bir duvar olmamaktadır.

Kapınızın monte edilme aşaması tamamlandığı zaman ise çok uzun zamanlar boyunca kapınızı kullanabilirsiniz.

Sürgülü Kapıların Kullanılması

Sürgülü kapı modelleri yazdığınız zaman kapıların kullanılması hakkında da bilgi almanız mümkün olacaktır. Sürgülü kapı yaptırdığınız zaman, kullanımının çok kolay olduğunu göreceksiniz. Ahşap bir sürgülü kapı yaptırdığınız zaman mekanizmasının daha yavaş olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yanında cam ve metal olan kapılarda ise mekanizma daha hızlıdır. Kullanılan malzemeye göre mekanizma farklılık göstermektedir.

Sürgülü bir kapı yaptırdığınız zaman temizleme aşamasında dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer sistem her an tozlu kalırsa bu durum ray sistemini de etkileyecektir. Bu sebeple de temizliğine her an dikkat etmeniz gerekmektedir. Tozlar temizlenmediği zaman kapıya zarar verecektir.

Sürgülü kapılar hakkında merak ettiğiniz her şey için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hepinize şimdiden bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Ankara sürgülü kapı modelleri-Ankara sürgülü kapı montajı-Ankara sürgülü kapı üretimi-Ankara sürgülü kapı imalatı-Ankara sürgülü kapı-Ankara uçar kapı-Ankara uçar kapı modelleri-Ankara uçar kapı fiyatları-Ankara sürgülü kapı fiyatları-Ankara panel çit kapı fiyatları-Ankara panel çit kapı modelleri-Ankara panel çit kapı-İstanbul panel çit kapı-İstanbul sürgülü kapı-İstanbul sürgülü kapı modelleri-İstanbul sürgülü kapı fiyatları-İzmir panel çit kapı-İzmir sürgülü kapı-İzmir sürgülü kapı fiyatları-İzmir sürgülü kapı fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir