blog

Jiletli Tel Yönetmeliği

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bilindiği üzere çevreleme ve çevre güvenlik sistemlerinin ne yönlü kullanılacağı ve nasıl kullanılacağı konusu yer yer tartışmalı olduğu için jiletli tel yönetmeliği de sık aratılan konular arasında yer alıyor.

Fakat hem bu konuyu hem de genel çevre güvenlik sistemleri konusunu doğrudan düzenleyen herhangi bir hukuki durum yoktur. Bu konular ve hangi alanlarda nasıl kullanılacakları konuları genellikle yerel kanun ve yönetmeliklere tabiidir. Çeşitli imar yönetmeliklerinde özel yargılarla belirtilir. Bunlar haricinde belediye meclislerince alınan kararlar neticesinde de akıbetleri değişebilir.

jiletli-tel-yonetmeligi

Bu bahsedilen kanun ve kurallar ya da yönetmelikle üç alan üzerinde yapılır. Kamu arazileri, kişisel araziler ve kurumsal araziler olarak çeşitli düzenlemelere tabiidir. Kişisel araziler, genellikle bulundukları şehirlerin belediyeleri tarafından oluşturulan imar yönetmeliklerine tabiidir. Bu konuda, arazinize jiletli tel yaptıracaksanız, arazinin bağlı bulunduğu belediyenin imar yönetmeliğinin ilgili bölümlerine göz atmalı ve jiletli tel yönetmeliği hakkında detaylı bilgi için yazının devamını okumalısınız.

Jiletli Tel Yasal mı?

Bu konu hakkında yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kanuni bir hüküm yoktur. Fakat özel araziler üzerindeki mülklerinin güvenliğini artırmak isteyen kişiler, jiletli tel yasal mı? gibi sorular sormaktadır. Bunun net cevabı “hayır” olur. Fakat bazı hususlar vardır ve bunlara dikkat etmek gerekir. Öncelikli olarak, özel mülklerde çevreleme ve güvenlik sistemleri imar yönetmeliklerine bağlı olarak yapılmalıdır. Bağlı bulunan belediyenin bu konuda, herhangi bir hükmü varsa yasal olmaktan çıkar.

Bu noktada idari para cezası gibi cezalar uygulanmaktadır. Fakat adli herhangi bir suç teşkil etmez.  Lakin, herhangi bir canlı ya da kişinin yaralanması sonucunda adli olarak da suçlu bulunabilirsiniz. Bu nedenle, insanların yoğun olduğu bölgelerde özellikle şehir içindeki arazilerde jiletli tel yönetmeliği haricinde kullanımı önerilmez. Bunun yerine, hırsızlık gibi tehlikelerin bulunduğu daha sakin bölgeler için tercih edilebilir.

Jiletli Tel

Jiletli Tel

Jiletli Tel Neden Yasaklanır?

Birçok özelliği bulunan jiletli tel, çok keskin bir yapıya sahiptir. Muadili dikenli teller, insan ya da hayvan geçişlerinde, sadece can acıtır ve biraz da çizmek suretiyle iz bırakır. Fakat jiletli teller direk kesikler atarak ciddi yaralanmamalara sebebiyet verebilir.

Bu nedenle yüksek güvenlik ihtiyacı bulunmayan bazı alanlarda ilgili belediyelerce kullanımı kısıtlanır. Buna en iyi örnek İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi belediye meclisinde alınan bir karardır. Karara göre, jiletli teller, hayvanların yaralanmalarına sebebiyet verdiği için yasaklanmıştır. Bu karara bağlı olarak Büyükçekmece ilçesinin tamamı meskun mahal olarak tanımlanmış ve bu nedenle jiletli tel yönetmeliği içeresinde bulunan yargılarca kullanımı yasaklanmıştır.

Jiletli Tel Fiyatları

Birçok ürünün de fiyatlarının değiştiği konulara bağlı olarak jiletli tel fiyatları da değişiklik gösterir. En iyi teklifleri almak için çeşitli firmaları bulmak gerekecektir. Metal malzemeden üretilen ürünlerde, malzeme kalitesi büyük önem taşır. Özellikle dışarıda kullanılacak ürünlerde bu husus çok önemlidir. Çünkü ürünün çeşitli hava koşullarına ve çevresel faktörlere karlı korunaklı olması gerekecektir.

Bu konuda, özellikle çelikten imal edilmiş jiletli tel, fiyatı pahalı olsa da en iyi ürünlerden biri olacaktır. Çünkü çelik, çevresel faktörlere bağlı olarak bozulmaz yapısını korur. Korozyona karşı yüksek dirence sahiptir ve jiletler keskinliğini yitirmez. İşte bu niteliklere bakıldığı zaman kullanım ömrünün arttığı görülür. Artan kullanım ömrü de fiyatlardaki yüksekliği dengelemeyerek maliyetleri azaltacaktır. Ayrıca jiletli tel yönetmeliği de fiyatları etkileyecektir.

Jiletli Tel

Jiletli Tel

Helezonik Jiletli Tel Metre Fiyatı

Özel tasarımlara sahip helezonik jiletli tel metre fiyatı merak edilen konuların başında gelir. Özellikle, çevrelenen alanı hem içten hem de dıştan gelebilecek tehditlere karşı koruma özelliğiyle düzlemsel jiletli tele oranla daha pahalıdır. Genellikle metre fiyatı üzerinden hesaplanarak satılan bir ürün değildir. Çoğunlukla 15 metre olarak satışa sunulur. Bununla birlikte, tel kalınlıkları da değişmez. Sabit olarak metre fiyatına sahiptir.

Düzlemsel Jiletli Tel Metre Fiyatı

Çevreleme ürünlerinin güvenlik düzeylerini artırmak için kullanılan dikenli tel gibi ürünlere nazaran daha pahalı olan düzlemsel jiletli tel metre fiyatı, helezonik jiletli tel fiyatlarına oranla daha az maliyete sahiptir. Fakat tabii ki bu fiyatın az olması belirli niteliklerin de eksik olmasına neden olur. Örneğin, daha dar açılarda ve tek yönlü olarak işlevini gerçekleştirebilir.

Siz de jiletli tel yönetmeliği hususunda detaylı bilgi almak istiyorsanız, Telfence internet sitesinde bulunan iletişim bilgileri üzerinden bizle ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir