blog

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı

Saha yapımı temel olarak açık halı saha ve kapalı halı saha olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yapım aşamasında nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi aşamalardan geçilmektedir? Gibi sorularınıza cevap vermek isteriz.

Açık halı sahalar genel bir tanımlamayla futbol oynamak ve spor yapmak için tasarlanan sahalardır. Spor yapmak için kullanılmasının yanında hobi olarak da kullanılabilmektedir.

Açık halı saha yaptırmak istiyorsanız, kapalı saha ile kıyasladığımızda aşama sayısının daha az olduğunu söyleyebiliriz. Açık halı sahaların üzerleri açık olduğu için ek olarak üstünü kapatmanıza gerek yoktur. Bu durum da aşamaların azalmasına neden olmaktadır.

Açık bir halı saha yaptırdığınızda, bazen amatör bazen de profesyonel olarak maçlar yapılacaktır. Açık diye adlandırılmasının tek sebebi üzerinin açık olmasıdır. Açık halı sahanın herhangi bir dezavantajı var mı diye soracak olursanız da hava koşullarından direkt olarak etkilenmesidir diyebiliriz.

Yağmurlu veya farklı bir hava durumunda üzeri açık olduğu için tercih edilmeyebilir. Tek dezavantajının bu durum olduğunu söyleyebiliriz. Avantajlarını ise saymakla bitiremeyiz diyebiliriz. Açık halı saha yaptırdığınız zaman çok uzun zamanlar boyunca kullanırsınız.

Açık bir halı saha yaptırdığınız zaman sahanın tabanında suni çim kullanılmaktadır. Suni çim kullanmak oldukça avantajlıdır. Yapmanız gereken ilk şey, sahayı yapacağınız zeminin düz bir hale getirilmesi olmalıdır. Zeminin tam anlamıyla pürüzsüz olması önemlidir. Pürüzsüz bir görünüm elde edildikten sonra da drenaj kanalı açmak gerekmektedir.

Drenaj kanalından sonra da sıra suni çimlerin yerleştirilmesi işlemindedir. Suni çimler rulo şeklinde olmaktadır. Rulo halindeki çimler, düzenli bir şekilde sahaya yayılır. Her yere düzenli bir şekilde serildikten sonra da fazla kalan kısımlar kesilmektedir. Kesilme aşamasından sonra de yerlere granül eklemesi yapılır. Saha yapımının son aşaması ise, sahanın çizgilerini çizmektir. Böylece uzun yıllar kullanacağınız sahanız tamamlanmış olacaktır.

Kapalı Halı Saha Yapımı

Saha yapımı çeşitlerinden biri de kapalı halı saha yapmaktır. Saha yaptırmak için yapmanız gereken ilk şey altyapı çalışması olmalıdır. Arazinin iyi bir şekilde kazılması gerekmektedir. Daha sonrasında arazide drenajla alakalı her şeyin halledilmesi gerekmektedir. Kapalı halı saha yaparken en önemli olan aşama nedir diye soracak olursanız direkt olarak altyapı çalışmaları diyebiliriz.

Altyapı çalışmaları esnasında detaylar oldukça önemlidir. Her türlü detay atlanmadan gözden geçirilmelidir. Çalışmalar esnasında en kaliteli malzemeleri kullanmanız, sahanızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

İkinci aşama ise konstrüksiyon çalışmasıdır. Sahanızı yaptıktan sonra kapalı bir halı saha olduğu için üstünü kapatmanız gerekmektedir. Demir malzemeler mi yoksa çelik malzemeler mi kullanacağınıza öncelikle karar vermelisiniz.

Ne kadar yükseklik istiyorsanız, kolonları o yükseklikte yerleştirmeniz gerekmektedir. Kolonlarınızı zemine en doğru ve dikkatli şekilde sabitlemeniz de oldukça önemlidir. Yapınızı kurma aşamasında ne kadar dikkatli olursanız, dayanıklılığı da o kadar çok olacaktır.

Saha yapımında bir sonraki aşama ise suni çim zemin aşamasıdır. Kaliteli bir suni çim seçimi yapmanız size ileriye dönük avantaj sağlayacaktır. Dolgu malzemesi seçimini de kaliteli yapmalısınız. Zemin hakkındaki her türlü detayı hallettikten sonra suni çimleri sahaya düzgün bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bakımları da oldukça kolay olduğu için ileriye dönük rahat etmeniz söz konusu olacaktır.

Suni çimler yerleştirildikten sonraki aşamanız sahanızın üstünü kapatmaktır. Önceden hazırlanmış olan iskeletin üzeri kapanır ve sahanızı hava şartlarına karşı koruma altına almış olursunuz. Çatınızı kurma aşamasında, sahanın yapıldığı bölgenin iklim özelliklerini de göz önünde bulundurmanız, sizin avantajınıza bir durum olacaktır.

Çatının üzerini kapattıktan sonra da sahaya ekipmanları yerleştirebilirsiniz. Kale veya file gibi ekipmanlarla sahanızı doldurabilirsiniz.  Son olarak yapmanız gereken şey ise, sahanıza aydınlatma sistemlerini iyi bir şekilde yerleştirmek olmalıdır.

Kapalı halı sahalar, kapalı olduğu için karanlık olacaklardır. Bu yüzden aydınlatma sistemini en iyi şekilde seçmelisiniz. Seçtiğiniz sistem hem sahanızı en iyi şekilde aydınlatırken hem de sahayı kullanan kişileri rahatsız etmeyecek bir yapıda olmalıdır. Herhangi bir mekanın ışıklandırması kolay bir işlem gibi görünse de üzerinde detaylıca düşünülmesi gereken bir konudur. Sonrasında sorun olmaması adına en başından işleri sağlam tutmanız gerekmektedir.

Aklınıza takılan farklı sorularınız olduğunda firmamıza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hepinize şimdiden bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir