blog

Basketbol Saha Kurulumu

Basketbol saha kurulumu

BASKETBOL SAHA KURULUMU

Basketbol saha kurulumu oldukça titiz çalışılması gereken detaylı bir süreçtir. Bu noktada ne kadar iyi bir ekiple çalışırsanız sahanızın güvenliği ve sağlamlığı da o kadar fazla olacaktır. Basketbol sahaları ve oynayanlar her geçen gün artış göstermektedir.

Saha yapımında pek çok aşama vardır. Bu aşamaların her birinin titiz şekilde ilerlemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Bir aşamada ortaya çıkabilecek olan bir olumsuzluk beraberinde pek çok aşamayı da etkilemektedir.

Basketbol Sahası Aşamaları

Öncelikle sahanın yapılması için gerekli olan izinler alınmalıdır. Sahanızı  seçtiğiniz bölgede sahayı yapmak için herhangi bir engel olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Gereken her türlü teknik detayı firma yetkililerimizle konuşmalısınız.

Aklınızda oluşturmuş olduğunuz ve planladığınız her türlü detaydan ekip arkadaşlarımıza bahsettiğiniz zaman olumlu şekilde bir geri dönüt alacağınızı da göreceksiniz. İlk olarak ekipler alt yapı çalışmalarından başlayacaktır. Zeminde saha yapıp yapmaya herhangi bir engel olup olmadığının da belirlenmesi gerekmektedir.

İşinde uzman olmayan bir ekipten yardım aldığınız zaman;

  • Sahanızı uzun süreler boyunca kullanmanız mümkün olmayacaktır,
  • Sahanızda her an bir sorun oluşacaktır,
  • Sahanızda teknik aksaklıklar sürekli kendini gösterecektir.

Sonrasında panel çitler yerleştirilecektir. Potalar da inşa edildikten sonra sıra aydınlatma sürecine gelmektedir. Kapalı olan basketbol sahalarında aydınlatma sürecinin çok daha önemli olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz. Yaptırılacak olan ışık, oyuncuları rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır.

En sonda da sahanın zemininde çizgiler çizilir ve saha en güzel şekilde kaplanır.

Kullanım amacınıza yönelik olarak, kafanızda hayal ettiğiniz sahanın bire bir sağlanacağından emin olabilirsiniz. Teknik konularda ve proje aşamasında bir problem çıkmadığı zaman saha yapımına çok kısa bir sürede başlanması mümkündür.

Genel olarak zemin etüdü yapıldığında bir sorun ortaya çıkmamışsa daha sonradan da bir problem olmayacağını da belirtebiliriz. Yapmanız gereken tek şeyin iyi bir ekiple çalışmak olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Basketbol saha kurulumu detaylı bir süreç olduğu için ekstra özen gösterilmelidir.

Sahanızı oluşturmanın en son aşaması, sahanın kaplanma sürecidir. Açık bir basketbol sahası yaptırmak istiyorsanız akrilik kaplama tercihi yapmanız gerekmektedir. Bir diğer seçeneğiniz ise EPDM Kauçuk kaplama olmaktadır. Ben açık değil kapalı bir basketbol sahası yaptırmak istiyorum diyenler için de kapalı sahalarda poliüretan kaplama kullanıldığını söyleyebiliriz. Poliüretan kaplama diğer kaplama türlerine göre daha pahalıdır.

Saha yapımı aşamasında kapalı bir basketbol sahası yaptıracaksanız maliyetlerin daha yüksek olacağını söylemek isteriz.

Saha yaptırmaya karar verdiğiniz zaman bu sahanın yapımının yıllar boyunca süreceğini düşünmenize gerek yoktur. Detaylı bir süreç olsa da uzman bir ekiple çalışıldığında ekstra vakit almamaktadır. Ancak zeminde oluşabilecek olan her türlü olumsuzluğun süreci etkileyeceğini belirtmek istiyoruz.

Basketbol Sahası Yapım Maliyetini Hangi Unsurlar Etkilemektedir?

Basketbol saha kurulumu aşamasında fiyatı etkileyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Saha yaptırmak ne kadardır? Diye bir soru yönelttiğiniz zaman sizlere somut bir şey söylenmesi mümkün değildir. Çünkü fiyatların belirlenmesinde pek çok aşama bulunur. Aynı zamanda her firmanın kendine göre bir fiyat tarifesi vardır.

A firması saha kurulumunu daha yüksek bir fiyatla yaparken B firması daha uygun fiyatlarla yapabilmektedir. Aynı zamanda indirimli zamanlara denk gelmeniz de mümkündür.

Genel olarak baktığımızda sahanızın yapılması için seçtiğiniz yer ve o zeminde yapılacak olan her türlü çalışma fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Zeminin çok zor olması demek daha fazla çalışılması ve daha fazla çaba gösterilmesi demektir. Buna paralel şekilde de fiyatların artış göstereceğini söylememiz mümkündür.

Kullanılan zeminin kalitesi de fiyatlara etki eden bir diğer unsurdur. Saha boyutları temelde aynı olsa da yaptırdığınız sahanın boyutu da fiyatların belirlenme aşamasında oldukça etkilidir. Saha yapımında kullanılan malzemeler de sahanın fiyatlandırılmasında etkili olan bir unsurdur.

Basketbol Sahası Nerelerde Kullanılmaktadır?

Basketbol sahası denildiği zaman akla direkt olarak özel alanlar gelmemelidir. Belediyeler, okullar ve daha pek çok yer de basketbol sahası yaptırmaktadır.

  • Sitelerde,
  • Okullarda,
  • Parklarda,
  • Belediyelerde,
  • Kurum ve kuruluşlarda

Ve daha pek çok yerde saha kurulumu mevcuttur. Basketbol sahası yaptırmaya karar verdiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şeyin Telfence firmamızla iletişime geçmek olduğunu söyleyebiliriz.  Online basketbol saha kurulumu yazıp sitemizden daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

 

Ankara basketbol saha kurulumu-Ankara spor saha kurulumu-Ankara halı saha kurulumu-Ankara bahketbol saha imalatı-Ankara halı saha imalatı-Ankara spor saha imalatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir