blog

Basket Sahası

basket sahası

BASKET SAHASI

Basket sahası yapılması özellikle de basketbola ilginin her geçen gün artmasıyla beraber daha fazla talep görmeye başlamıştır.

Bazı firmalar direkt olarak saha yaptırıp bu işten kazanç sağlarken bazen de okullarda, belediyelerde ve diğer kurumlarda yapılır hale gelmiştir. Herhangi bir günde dışarı çıktığınız zaman hemen her yerde basketbol sahası görmeniz mümkündür.

Basketbol sahası çok uzun  sürer mi? Diye soranlar için de hemen belirtelim. Basketbol sahalarının yapım aşamasında ekstra titiz davranılması gerekir. Her türlü önlemin önceden alınması ve sonradan ortaya çıkabilecek her türlü sorunun da önüne geçilmesi gerekir. Ancak bu şekilde sahanızı çok uzun yıllar boyunca kullanmanız mümkün olacaktır.

Örneğin sahanızı yaptırmak için bir zemin seçtiğinizi düşünelim. Zeminde herhangi bir sorun olduğunda, uzman ekip tüm önlemleri almalıdır. Yoksa ölü bir yatırım yapmış olursunuz. Bu da sizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Basket Sahaları Genel Olarak  Nerelerde Kullanılır?

Basketbol sahaları sizlere yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi aklınıza gelebilecek olan her yerde kullanılır. Herhangi bir günde bir yere gittiğiniz zaman hemen her yerde görmeniz mümkün olacaktır.

  • Okullarda,
  • Belediyede,
  • Sitelerde,
  • Bahçelerde,
  • Profesyonel sahalar

Ve daha pek çok fazlası karşılaşabileceğiniz yerlerdir.

Basket Sahası Yapmak Maliyetli Midir?

Basket sahası yapmak titiz şekilde çalışılması gereken bir süreçtir. Bu sebeple de maliyetlerin ne kadar olduğu yönünde sıkça soru almaktayız. Maliyetler şu kadardır veya şu kadar öderseniz saha yaptırabilirsiniz gibi bir durum söz konusu değildir. Maliyetlerin belirlenme aşamasında dikkat edilen bazı unsurlar bulunur. Tüm bu unsurlara dikkat edildikten sonra sahanız için sizlere ortalama bir fiyat verilecektir.

Fiyatların belirlenme aşamasında öncelikle dikkat edilen şey, saha yaptırmak için seçtiğiniz alandır. Sahanızın talep görmesi adına sahanızı şehrin oldukça işlek olan bir yerinde yaptırmanız daha uygun olacaktır. Çünkü işlek olmayan bir yerde saha yaptırmak sizlere kazanç sağlamayabilir.

Diğer yandan fiyatların belirlenme aşamasında zeminin ne kadar zor olduğu da öne çıkan kavramlardan biridir. Bazı zeminlerle çok daha fazla uğraşılması gerekir. Hatta bazı zeminler ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın saha yaptırmak için elverişli bir hale gelmeyebilmektedir. Böyle bir durumda da farklı bir yer seçilmesi gerekmektedir. Alınan her türlü önlem, çalışılan her fazla günün de maliyetlere etki ettiğini söylememiz mümkün olacaktır.

Yaptıracağınız zeminin kalitesi de saha yapımında fiyatlara yansıyan unsurlardan biridir. Sahalar genelde ortalama aynı boyutlarda olmasına rağmen, boyutlar da maliyetlere etki eder. Kullanacağınız malzemenin kalitesinin ne düzeyde olduğu gibi her türlü unsurun fiyatların belirlenme aşamasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Basketbol Sahası Yapımı Aşamaları

Basket sahası yapmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça aşamalı bir süreçtir. Bu kısımda sizlere bu aşamalardan bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle sahayı seçtiğiniz yerde yoğun bir şekilde alt yapı çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Böylece oluşabilecek olan her türlü olumsuz durumun da önüne geçmiş olursunuz. Daha sonrasında zemin etüdü, beton dökme gibi her türlü aşama gerçekleştirilmektedir.

Demir direklerin yerleştirilmesi ve sahanın çok daha sağlam bir hale getirilmesi süreci ise bir sonraki adımdır. Kapalı bir basketbol sahası yaptırdığınız zaman aydınlatma sürecinin de en iyi şekilde ayarlanması gerekmektedir. Çok yoğun ışıklar kullanmanız oyunun seyrini etkilerken çok kısık ışıklar kullanmanız da oyunun seyrini etkileyecektir.

Zemin kaplanıp çizgiler çizildikten sonra da sahanız hazır bir hale gelecektir.

Saha yaptırmaya tam anlamıyla karar verdiğiniz zaman hayalinizdeki sahanın nasıl bir saha olduğunu, genel olarak neler istediklerinizi firmaya belirtmelisiniz. Seçtiğiniz firma da sizin istekleriniz doğrultusunda bir yol izleyecektir. Bu süreçte profesyonel firma yetkilileri ile çeşitli fikir alışverişleri yapmanız da mümkündür. siz hayalinizdeki sahayı ve seçtiğiniz yeri söyledikten sonra da o alanda istekleriniz doğrultusunda bir saha yapılıp yapılmayacağına da firma yetkilileri karar vermektedir.

Projelendirme kısmında veya daha sonrasında olumsuz bir durum ortaya çıkmadığında sizin de onayınız doğrultusunda hemen saha yapımına başlanmaktadır. Zemin etüdü aşaması en iyi şekilde yapıldıktan sonra geriye kalan aşamalar da zaten ardından gelecektir.

Konuyla alakalı herhangi bir soru aklınıza takıldığında irtibat numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda online basket sahası yapımı yazıp sitemizden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Ankara spor saha kurulumu-Ankara halı saha kurulumu-Ankara basketbol saha kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir