blog

Bahçede Yaya Kapı Kullanımı İçin 2 Kural

Bahçede Yaya Kapı Kullanımı İçin 2 Kural

Bahçede yaya kapı kullanıımı her semtte ve şehirde farklıdır.

Araba girişleri için tasarlanan sürgülü ve uçar kapılar dışında bahçede yaya kapı kullanımı da bir hayli yaygınlaşmıştır. Özellikle kullanım esnasında bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Aksi taktirde, uzun ömürlü bir kullanım beklenemez. Ayrıca bu kurallara uyulduğu taktirde de birçok farklı avantaj da yakalanabilir.

Bahçe için kapı seçerken ve kurarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kapının boyutları: Bahçenize girerken veya çıkarken kullanacağınız kapının boyutlarını dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Kapının genişliği, bisikletinizi veya çeşitli bahçe araç gereçlerinin geçebileceği boyutlarda olmalıdır.
  • Kapının yerleşimi: Bahçenizin içinde kapının yerleşimi önemlidir. Kapının, genellikle bahçenizin içinde yürümeye veya bisiklet sürmeye uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir Aksi taktirde, konforlu bir hareket alanı sunmaz ve gereksiz yer işgal eder.
  • Kapının sağladığı güvenlik: Bahçenize erişim sağlamak için kullandığınız kapının güvenli olması da çok önemlidir. Kapının kilidinin olması gelebilecek yabancılara karşı ekstra bir önlem almanızı sağlar.
  • Kapının estetiği: Estetik de en az yukarıda saydığımız unsurlar kadar önemlidir. Bu nedenle bahçenizle uyumlu kapılar seçmekte fayda vardır.

Birçok farklı özelliği bulunan yaya kapı konusunda detaylı bilgi için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bahçede Yaya Kapı

Bahçede Yaya Kapı Kullanımı İçin Kapı Çeşitleri

Yürüyerek veya bisikletle çevrelenen alana giriş ve çıkış sağlayan kapılar birçok farklı çeşitte bulunabilir. Bunlar, sürgülü ya da uçar kapılara göre daha küçük boyutlu ve daha hafif olabilir. Genellikle üretim malzemeleriyle birbirinden ayrılan yaya kapı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Ahşap yaya kapıları: Estetik görünümleri ve dayanıklılıkları ile popülerdir. Genellikle standart kapılar üzerine kaplama şeklinde üretilir.

Metal yaya kapıları: Dayanıklılıkları ve uzun ömürleri sebebiyle sıkça tercih edilir. Aralarında en yaygını aşağıda bahsettiğimiz Galvanizli tel yaya kapılarıdır.

Galvanizli tel yaya kapıları: Çelik menşeili üretilen bu kapılar, korozyona ve çevresel etkilere karşı dirençleriyle bilinir. Ayrıca en çok tercih edilen yaya kapı modelidir.

PVC yaya kapıları: Genellikle kolay bakımları ve ucuz maliyetleri sebebiyle tercih edilir.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

yaya kapı

Yaya Kapı Yedek Parçaları

Uçar kapı veya sürgülü kapı kadar olmasa da yaya kapı yedek parçaları da bir hayli fazladır. Genellikle sabit parçalar olup, kolaylıkla temin edilir. Bu nedenle diğer kapı modellerine göre çok daha fazla tercih edilirler.

Bahçede yaya kapı kullanıımı her semtte ve şehirde farklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir