blog

Ankara Spor Saha İmalatı

Ankara spor saha imalatı

ANKARA SPOR SAHA İMALATI

Ankara spor saha imalatı konusunda merak ettiğiniz her türlü bilgiye yazımız aracılığıyla ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Saha yapım aşamaları genel olarak baktığımız zaman oldukça detaylı olan süreçlerdir diyebiliriz. Bu sebeple de her aşamasında oldukça özen gösterilmeli ve titiz davranılmalıdır. Örneğin en başından kazı çalışmalarında yaşadığınız herhangi bir sorun ve bu sorun atlanıldığında ileride daha büyük problemlere yol açacaktır. Bu sebeple işini en iyi şekilde yapan uzman kişilerle çalışmalısınız.

Sizlere yazımızda açık halı saha yapımı,  kapalı halı saha yapımı ve çok amaçlı saha yapımından bahsedeceğiz.

Açık Halı Saha Yapımı Nedir?

Genel olarak havanın her an güzel olduğu, olumsuz iklim şartlarının sık sık yaşanmadığı yerlerde açık halı saha yaptırılmaktadır. Açık bir halı saha yaptırmak istiyorsanız çok titiz şekilde çalışmanız gerekmektedir. Atladığınız herhangi bir nokta ileride çok daha büyük sorunlara yol açabilecektir.

Suni çim kullandığınız zaman, çimin kalitesinden sahadaki ekipmanlara kadar her türlü aşama üzerinde tekrar tekrar durulmalıdır. Bu şekilde bir ilerleme söz konusu olduğunda çok uzun yıllar boyunca bir sorun olmadan sahanızı kullanma olanağı yakalarsınız. Tam da bu sebeple iyi bir ekiple çalışmak oldukça önemlidir.

Saha yapım aşamasında sahada olan ekipmanlar dışında, oyunun seyrini etkilememesi adına sahanın etrafının da tellerle çevrilmesi gerekmektedir. Bu tellerin de kaliteli malzemelerden oluşturulmuş olan teller olması gerekir. Kaliteli malzemelerden oluşturulan tel sistemleri hava koşullarından da etkilenmeyecektir.

Açık bir halı saha yapımındaki en önemli unsur ne diye soracak olursanız, direkt olarak sahanın zemini diyebiliriz. Çünkü zemin üzerinde yapılan çalışmaların en titiz şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Örneğin en başında drenaj sistemlerinin detaylı şekilde yerleştirilmesi, oluşabilecek olan her türlü olumsuz durum için de önlem alınması gerekmektedir.

Sahanızın yapımında zeminin düz bir hale getirilme işlemi de çok önemlidir. Oyunun seyrinin değişmemesi ve sporcuların da sakatlanmaması adına bu üzerinde mutlaka durulması gereken bir noktadır.

Kapalı Halı Saha Yapımı Nedir?

Ankara spor saha imalatı konusunda sizlere bahsedeceğimiz bir diğer saha da kapalı halı sahalardır. Genel olarak hava koşullarının olumsuz olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Kapalı halı sahalar da açık halı sahalar gibi titiz bir çalışma gerektirmektedir.

Kapalı bir halı saha yaptırmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle altyapı çalışmalarından başlamanız gerekmektedir. Drenaj sistemlerinin en iyi şekilde yerleştirilip, sahanın zemininin de saha için en uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada ekstra dikkatli olmalı ve bu aşamayı en iyi şekilde planlamalısınız.

Bir sonraki aşama ise sahanın zeminini kapatmak için demir veya çelik direkleri yerleştirmeniz gerekmektedir. Kolonları yere en iyi şekilde sabitlemeniz gerekmektedir. Sahanızın oldukça sağlam olması ve çok uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi açısından bu oldukça önemlidir. Kurduğunuz sahanın hava koşullarına karşı dayanıklı olan bir saha olması önemlidir.

Daha sonrasında da sahanızın zemini için gerekli olan çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Kaliteli suni çim seçimi yaptığınız zaman sahada herhangi bir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca sahayı kullanabilirsiniz.

Kapalı bir halı saha yaptığınız için sahanın zeminini kapatmanız da oldukça önemlidir. Daha dayanıklı bir çatı isterseniz trapez sac çatı kullanabilirsiniz. Böylece hava koşullarına da uygun olan bir çatı tercihi yapmış olursunuz.

Gerekli ekipmanları da sahaya iyi bir şekilde yerleştirdikten sonra yapacağınız tek şey, aydınlatma sistemlerini yerleştirmek olacaktır. Işıklandırma ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. İkisi de oyunun seyrini etkileyecek olan unsurlardır. Işıklandırmayı da hallettikten sonra sahanızı tamamlamış olursunuz.

Çok Amaçlı Spor Saha Yapımı Nedir?

Spor saha yapımı denildiği zaman akla bir de çok amaçlı spor sahaları gelmektedir. Farklı sporların bir arada yapılabildiği sahalardır. Hem yerden tasarruf edilir hem de pek çok amaca hizmet etmektedir.

Saha yapım aşamasında sahanın şehir merkezinde bir yerde olması sizin için avantaj olacaktır. Çünkü şehir merkezinde olan bir saha çok fazla talep göreceği için sizin de kazancınız artmış olacaktır.

Sahanın yapım aşamasında her an titiz davranılmalı ve hiçbir nokta atlanılmamalıdır. Saha zemininde oyuncuların bir zarar görmemeleri adına gereken her türlü önlem alınmalıdır. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde kusursuz bir saha imalatı yapmış olursunuz.

Online Ankara spor saha imalatı yazıp sitemiz üzerinden çok daha detaylı bilgi almanız da mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir