blog

İhracat Nedir (Export)

export

İHRACAT NEDİR?

İhracat genel bir tanımlama yapmamız gerekirse, yurt dışına satış demektir. Ticaretini yaptığınız herhangi bir ürünün ülke sınırlarının dışına çıkarılması işlemdir.

Yurt dışına satış işlemleri sadece geleneksel olan satış yöntemleri kullanılarak yapılmamaktadır. Online şekilde de yapılır. Hatta günümüzde en revaçta olan yöntem de e ihracattır. Herhangi bir ürünün satışını yapıyorsanız, hayallerinizden biri de yüksek ihtimalle yurt dışına açılmak olacaktır.

Bir malı pazarlamak amacıyla diğer ülkelere açıldığınızda ve ürününüzün talep görmesi durumunda, kendi ülkenizde bulunan rakipleri de elemiş olursunuz. Rekabet iyidir. Böylece dünyadaki markalarla yarışma şansı de elde edebilir. Daha sonrasında da dünyaca ünlü  bir marka olabilirsiniz.

E İhracat Nasıl Yapılmaktadır?

Yazımızın bu kısmında sizlere e ihracat hakkında, nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Böylece aklınızda bu şekilde bir plan varsa, sizlere belirttiğimiz noktalardan yararlanabilirsiniz.

Öncelikle kendinize online bir site oluşturmanız gerekmektedir. Halihazırda olan bir siteniz varsa onu geliştirerek de süreci yönetebilirsiniz. Diğer yandan yurt dışına satış yapmanıza yardımcı olacak pek çok site vardır. Bu siteleri de kullanabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz çok fazla yükselmek gibi planlarınız varsa mutlaka kendi sitenizi kurmanız yönünde olacaktır.

Bu süreçte yapmanız gereken ilk şey, kendinize bir şirket kurmak olacaktır. Böylece ticaret işlemleriniz de kayıt altına alınmış olacaktır. Verginizi de bu şekilde ödemeniz gerekmektedir. Dilerseniz anonim dilerseniz limited dilerseniz de farklı bir türde şirket kurabilirsiniz. Bu seçim tamamen size kalmış. Bu süreç sizi zorlamayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Kendi ülkenizde bulunan usullerle bu süreci halledebilirsiniz.

Sonrasında bir site açıp, satışını yapmak istediğiniz ürünleri bu site üzerinden listeleyebilirsiniz. Ancak satışını yapmak istediğiniz ülke neresi ise o ülkenin kurallarına göre de bir sisteminizin olması gerekmektedir. Bu da karşılaşacağınız zorluklardan biridir diyebiliriz. İyi bir sitenizin olması demek, satış yapmak istediğiniz ülkelerdeki kişiler sitenizi ziyaret ettiğinde, kendi dillerinde hizmet almak demektir. Siteniz farklı olan para birimlerini de kabul eden bir site olmalıdır.

Kendinize bir altyapı oluşturduğunuz zaman, bu altyapı sisteminizin ticaret kurallarını ihlal etmeyen bir altyapı olması gerekmektedir. Sitenizde güvenliği en üst düzeyde sağlamalısınız. Yoksa bu konuda başınız ağrıyabilir.

Son olarak da yurt dışına satış için kendinize çeşitli stratejiler oluşturmalısınız. Pazarları gezebilir, hangi ürün ne kadar satılıyor, genelde hangi ülke bu ürünü daha fazla kullanıyor gibi temel şeylere bakabilirsiniz. Örneğin satış yapmak istediğiniz bir ülkede, sizin sattığınız ürün talep edilmiyorsa ölü bir yatırım yapmış olursunuz.

E İhracat Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

E ihracat pek çok konuda avantajlıdır. Süreç boyunca siz de pek çok konuda ne kadar avantajlı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu sistemde KDV iadesi alabilirsiniz. Aynı zamanda böyle bir amacınız varsa, devletin bazı teşvikleri vardır. Bu teşviklerden yararlanabilirsiniz. Bankalar da bu konuda size destek olacaktır. Firmalara da satış yapabilirsiniz, dilerseniz de tüketiciye yaparsınız. Ülkelerde farklı para birimleri olduğu için yüksek kâr sağlamanız muhtemeldir. Konşimento gibi giderler yoktur. Genel olarak bir ürün satmanız için sertifika gerekmemektedir. Potansiyel müşterilerinizin de bu satış yöntemiyle çok fazla olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.

E İhracatın Ne Gibi Dezavantajları Vardır?

E ihracat yapmak temelde çok avantajlıdır. Özellikle de oturduğunuz yerden dünyanın pek çok yerindeki müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede dünyaca ünlü bir marka da olabilirsiniz. Pek çok avantajının yanında bazı dezavantajlarının olduğunu da söyleyebiliriz.

Yurt dışına satış yaparken mikro ihracat ilkeleri temel kabul edilir. Bu sebeple de ağırlık ve fiyat gibi çeşitli sınırlandırmalar bulunmaktadır. Ekstra büyük satışlar yapmanızın mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Bir ürünü sattığınızı düşünelim. Yurt dışına gittiğinde bazı durumlarda her alışverişte olduğu gibi iade süreçleriyle uğraşmanız gerekecektir. Ancak yurt dışı satışı olduğu için bu süreç sizlere ek olan masraflar yaratabilir.

Aynı zamanda bazı ülkelerin ödeme sistemini siteniz desteklemeyebilir. Bu durumda da satışını yaptığınız ürünün ödemesini almak sizi zorlayabilir. Son olarak da yurt içinde yaptığınız satışla kıyaslandığında çok daha fazla detaylıdır. Ve çok daha fazla çalışmanızı gerektirir. Süreçlerde sorun çıkmaması biraz da sizin kapsamlı çalışmanıza bağlıdır. Hepinize şimdiden bol şans diliyoruz.

 

Export