blog

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı temelde iki farklı şekilde olmaktadır. Açık halı sahalar ve kapalı halı sahalar. Hangisini yapmak istediğinize koşullarınıza uygun şekilde karar verebilirsiniz. Biz size süreçten detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Saha yaptırmaya karar verdiğinizde, yapacağınız ilk şey uygun bir arazi belirlemek olmalıdır. Arazinin konumu ve alt yapısı sahayı kaldırabilecek bir nitelikte olmalıdır. Yoksa ölü bir yatırım yapmış olursunuz.

Diğer yandan yaptırmaya başlamadan önce, kapalı veya açık saha yapmaya karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz yerin hava şartları açık halı saha yapmaya uygunsa açık yaptırmanız daha yerinde bir yatırım olacaktır. Çünkü kapalı sahaların maliyeti daha fazladır.

Yağmur veya soğuk zaten oyuncuları etkilemez diye bir düşünce yanlıştır. Olumsuz olan hava şartları, oyuncuların keyifli şekilde maç yapmasının önüne geçecektir. Bu yüzden de sahanıza olan talep azalacaktır. Yılın oldukça büyük bir bölümünde sahanızın aktif şekilde çalışmasını istiyorsanız iklim şartlarına ekstra dikkat etmelisiniz.

Arazinizi belirledikten sonraki aşama ise, sahayı ölçülerine uygun bir şekilde çevrelemektir. Genel halı saha ölçüleri bellidir. Çok büyük yaptırdığınızda da sorun yaratabilir, küçük ölçülerde yaptığınızda da sorun olabilir.

Arazi hakkında her şey çözüldüğünde diğer adım olan kazı çalışmalarına geçilmektedir. Zeminde oldukça detaylı bir şekilde çalışılmalı ve zeminin dümdüz bir hale getirilmesi sağlanmalıdır. Herhangi bir eğimli yerin kalması, futbol oynarken büyük problemlere yol açabilmektedir.

Kazı çalışması yapıldıktan sonra sahanızın altına drenaj kanalları yerleştirilmektedir. Drenaj kanallarının açılması işlemini, işinde oldukça profesyonel olan birine yaptırmanız gerekmektedir. Halı saha yapımı aşamasında bu kısım oldukça önemlidir. Drenaj kanalları profesyonel şekilde açıldığında çok uzun yıllar herhangi bir esneme yapmayacaktır. Böylece sahanızı çok uzun zamanlar sağlam bir şekilde durmasını sağlarsınız.

Drenaj kanallarını işinde uzman olmayan birine yaptırdığınızı varsayalım. Böyle bir durumda basit bir yağmur yağsa bile, sahanızı su basabilmektedir. Oyuncularınız ve sahanızın prestiji de bu durumda kötü şekilde etkilenir. Drenaj kanalları deyip geçmeyin, sahanın bel kemiğidir.

Sahanızın etrafına sınırları belirlemek için tel örgü sistemleri kullanabilirsiniz. Ancak tel örgülerin aynı uzunlukta ve düz olmasına da özen göstermelisiniz. Online alışveriş sitemizden gerekli ekipmanlar hakkında araştırma yapabilir ve en kaliteli malzemeleri sipariş edebilirsiniz.

Drenaj kanallarının açılmasından sonra drenaj sistemi eklemesi yapmalısınız. Böylece hava yağmurlu olduğunda da suyu sahadan hızlı bir şekilde atacak ve oyunun seyrini etkilemeyecek bir sahaya sahip olabilirsiniz. Drenaj kanalları için dolgu aşamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sahanın olmazsa olmazı nedir? Diye soranlar için hemen cevap verelim. Tabi ki aydınlatma sistemidir. Sahada akşamları da futbol oynanmasını sağlamak için iyi bir aydınlatma sistemi kurmanız gerekmektedir. Işıklar ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. İkisi de oyuncularınızı rahatsız edecektir.

Halı saha yapımının olmazsa olmazlarından bir diğeri de sahanın zeminidir.  Sahanızın zemini için kaliteli bir suni çim işlemi uygulamalısınız. Kaliteli bir suni çim demek, sahanızın uzun yıllar zarar görmemesi demektir. Oldukça avantajlı bir ürün olduğunu da ayrıca söylemek isteriz.

Kaleler, kalelerin ağları, üste yerleştirilecek olan ağlar da sahaya yerleştirildiği zaman, sahanızın yapım aşaması tamam olacaktır. Açık bir halı saha değil de kapalı bir halı saha yaptırmak istiyorsanız da ekstra olarak üzerini uygun olan bir ürünle kapatmanız gerekmektedir.

Halı saha yapımında, maliyetleri etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi zeminde kullanacağınız suni çimdir. Kaliteli bir suni çim tercihi yapmanız, fiyata etki edecektir. Çok daha uygun fiyatlı olan çimler de tercih edebilirsiniz ancak başlangıçta ucuza hallettim gibi bir algı olsa da  çok kısa zaman sonra sizlere daha büyük masraflar çıkarmaları söz konusu olacaktır. Bu sebeple en başından kaliteli bir suni çim tercihi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece sahanızı yaptırdıktan sonra, sadece sahanızda oynayan oyunculara odaklanma şansı yakalarsınız. Kurulum aşaması da geçmişte kalmış bir durum haline gelir.

Telfence firması olarak yıllardır bu işi yapmaktayız. Müşterilerimize hem  en kaliteli hizmeti sunarken hem de bunu gayet uygun fiyatlar ile gerçekleştirmekteyiz. Online sitemizden, halı saha yapımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda online halı saha yapımı malzemeleri siparişi de verebilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.