blog

Bahçe Çiti Kullanımında Avantaj Sağlamak İçin 5 Kural

Bahçe Çiti

Bahçe Çiti Kullanımında Avantaj Sağlamak İçin 5 Kural

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bahçelerde estetik amaçlarla kullanılabileceği gibi, aynı zamanda güvenlik, gizlilik ve sınır belirleme gibi amaçlarla da bahçe çiti kullanılabilir. Bahçe için çit seçerken, kullanım amacınıza uygun bir malzemeyle üretilmiş, boyut ve tasarımı bahçeye uygun seçmeniz önemlidir. Bahçe için üretilen çitler genellikle ahşap, PVC, metal, tel örgü gibi malzemelerden üretilir. Bu seçimde örneğin, daha fazla kuvvet dayanımı amaçlanıyorsa metal veya tel örgü çitlere yönelmek mantıklı olacaktır. Daha efektif bir kullanım için aşağıdaki unsurlara göre bir seçim yapmalısınız.

  • Doğru yükseklik: Çitin yüksekliği, kullanım amacına bağlı olarak değişen bir öneme sahiptir. Örneğin, güvenlik amaçlı kullanılan bir çitin yüksekliği, 1,8 metre veya daha yüksek olmalıdır. Bahçe sınırı belirlemek için kullanılan bir çitin yüksekliği ise 1 metre veya daha az olabilir. Bu durum tamamen hangi amaçla kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Sadece bahçe sınırı belirlemek için kullanılacak çitin, yüksek olması fazla maliyeti beraberinde getirebilir.
  • Uygun aralıklarla direkler: Çitlerin, aralıklı direkler ile desteklenmesi, çitin sağlamlığını ve dayanıklılığını artırır. Ayrıca, çitin estetik görünümünü de iyileştirir. Direklerin aralığı, çitin boyutuna ve kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
  • Dayanıklı malzeme: Hava koşullarına ve diğer doğal faktörlere maruz kalacağı için dayanıklı bir malzemeden yapılmalıdır. Örneğin, ahşap çitler, sıcaklık ve nem değişiklikleri nedeniyle zamanla çürüyebilir. PVC ve metal çitler ise daha dayanıklıdır. Bu anlamda en dayanıklı ürün galvanizli telden üretilen çitlerdir. Galvaniz korozyona varıncaya kadar birçok noktada dayanıklılık sergiler.
  • Bakım: Bahçe çitlerinin düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Özellikle ahşap çitler, nem ve güneş ışığına maruz kaldıklarında boyaları solabilir veya çürüyebilir. Çitlerin periyodik olarak boyanması veya verniklenmesi, dayanıklılığını artırır ve estetiğini korur. Bu anlamda galvanizli telden üretilen ürünler, bakım gerektirmeyen ve uzun ömürlü kullanıma sahip olan ürünlerdir.
  • Bitkilerle süsleme: Bahçe çitlerini, bitkilerle süslenerek daha estetik bir görünüm elde etmenizi sağlar. Örneğin, tırmanıcı bitkiler (örneğin, sarmaşık veya çiçekli asma) çitin üst kısmında büyüyebilir veya çitin önünde çiçekli bitkiler dikilebilir. Bu hem görünümü iyileştireceği gibi hem de beraberinde mahremiyet getirir.

Siz de bahçe çiti ve daha fazlası için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Bahçe Çiti Fikirleri

Bahçelerde sınırları belirlemenin yanı sıra birçok farklı amaç için de kullanılan bahçe çiti fikirleri ile bahçeye estetik bir dokunuş eklemenin yanı sıra gizlilik ve güvenlik gibi almalarda da farklı kullanımlar mümkündür. Fakat çoğu zaman nasıl bir çit tercih edilmesi gerektiğine bir türlü karar verilmez. Aşağıdaki unsurlara dikkat ederek bir seçim yapmak daha kolay olacaktır.

Bahçe çitinizi yeşillikle süslemek için mükemmel bir yol olan çit çevreleme bitkilerini kullanabilirsiniz. Özellikle, tırmanıcı bitkiler, çitinizi kapatmanın yanı sıra, çevrenizdeki alanlara gölge sağlar. Çitlerin önüne dikilen çiçekli bitkiler de bahçenize renk ve canlılık katacaktır.

Sadece sınırları belirlemek için kullanılmak zorunda değildir. Bazı bahçe çitleri, aynı zamanda gizlilik ve güvenlik sağlamak için de tasarlanmıştır. Bu çitlerin yüksekliği, çitin amacına bağlı olarak değişebilir. Bu anlamda çok amaçlı çitler seçebilirsiniz.

Minimalist tasarımları ve sade renkleriyle bahçenize modern bir görünüm kazandıran modern çitlerden özellikle galvanizli telden üretilen ürünleri seçebilirsiniz.

Telfence panel çit fiyatları, çim çit fiyatları, tel örgü fiyatları

Bahçe Çiti Fikirleri

Bahçe Çiti Modelleri

Galvanizli telden üretilen bahçe çiti modelleri, dayanıklı ve uzun ömürlü yapıları nedeniyle popüler bir seçenektir. Ayrıca galvaniz kaplamaları sayesinde paslanmaya karşı da oldukça dirençlidirler. İşte galvanizli telden üretilen çitlerin uzun süre dayanabilen ve aşınmaya karşı dirençli bir yapıya sahip olması, onların uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmasını sağlar.

Galvaniz kaplamalar aynı zamanda, tele güçlü bir koruma sağlar ve çitin paslanmasını önlediği için, nemli koşullarda bulunan bahçeler için önemlidir. İkinci olarak modern ve şık bir görünüme sahip galvanizden üretilen ürünler farklı boyut, şekil ve tasarımları ile bahçeye özel bir görünüm katabilir. Bunun dışında bahçenizi ve evinizi kötü niyetli kişilerden korumak için de kullanılabilir ve uzun ömürlü yapıları sayesinde, uzun vadede maliyet etkili bir çözüm sunarlar.

Siz de bahçe çiti hakkında daha detaylı bilgi için Telfence internet sitesi üzerinden bulunan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir