blog

Açık Halı Saha Yapımı

Açık halı saha yapımı

AÇIK HALI SAHA YAPIMI

Açık halı saha yapımı alanında uzman kişilerle çalışmanızı gerektirecek bir yapıdır. Yapım aşaması kolaymış gibi görünse de böyle bir durum söz konusu değildir. Her aşamasında dikkatli olmanız ve her an aynı özveri ile çalışmanız gerekmektedir.

Diğer yandan kapalı bir halı saha ile karşılaştırma yaparsak, kapalı halı sahalarda çok daha fazla detay olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Kapalı bir halı saha yaptırmak istediğinizde üst kısmını kapatmanız ve aydınlatma süreçlerine de ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Açık halı sahalarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Açık bir halı saha yaptırmak istediğiniz zaman, öncelikle dikkat etmeniz gereken unsurun bulunduğunuz yerdeki iklim koşulları olduğunu söyleyebiliriz. Her an yağış alan bir yerde yaşıyorsanız ve hava koşulları her an kötüyse açık bir halı saha yaptırdığınız zaman mağduriyet yaşamanız söz konusu olacaktır.

Açık Halı Saha Yaptırılan Yerler

Açık halı saha yaptırılan pek çok yer bulunduğunu öncelikle belirtmek isteriz. Aklınıza gelebilecek pek çok alanda açık sahalar görmeniz mümkündür. Sadece özel olarak düşünmeyin.

 • Okullarda,
 • Belediyelerde,
 • Parklarda

Da açık sahalar vardır. Açık saha yaptırmak istiyorsanız öncelikli amacınızın işinde iyi olan uzman bir firmayla çalışmak olduğunu unutmamanızdır. İşinde iyi olan bir firmayla çalıştığınız zaman çok uzun yıllar boyunca sorun yaşamazsınız.

Açık Halı Sahalar Nasıl Yapılmaktadır?

Açık halı saha yapımı oldukça titiz çalışılmasını gerektiren bir süreçtir. Öncelikle çalışmalara kazı çalışmaları yapılmalıdır. Zeminin düzleştirilmesi aşaması bu noktada çok önemlidir. Yapım aşamasında ortaya çıkan bir soruna çözüm bulunmadığı takdirde ortaya daha büyük sorunlar çıkabilecektir.

Sahayı düz bir hale getirdikten sonra sahanın daha düz ve sağlam olması için beton dökülmelidir. Kalın olan mıcır işlemi tüm zemine detaylı şekilde dökülür. Zeminin tam düz bir hale gelmesi amacıyla detaylı bir çalışma yürütülmektedir.

Sahanızın düzleştirme işlemini yaptıktan sonra sıra suni çimin kaplanması aşamasına gelmektedir. Tabana sermiş olduğunuz kaliteli suni çimler hem doğal bir görünüm sunar hem de sporcuların güvenle sporlarını yapmalarını sağlar. Suni çimler genel olarak rulo halinde üretilmektedir. Bu sebeple de sahanın zeminine koyma işlemi de parçalar halinde olmaktadır. Sunii çimleri yerleştirme aşamasında hem zemine hem de birbirlerine yapıştırmanız gerekmektedir. Böylece çimlerin kaymasının veya yerinden çıkmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Kaliteli suni çim kullanmanız demek sahanızı yıllar boyunca kullanmanız demektir. Kalitesiz olan bir suni çim tercihi yaptığınız zaman;

 • Çimler güneş ışınların etkilenir ve zamanla renkleri solar.
 • Çimler çok fazla tozlanır ve en ufak bir hava koşulunda da yerinden kalkmaları gibi bir durum yaşarsınız.
 • Her an çitlere maliyet ayırmak zorunda kalırsınız.

Çimleri yerlerine düzenli bir şekilde yapıştırdığınız zaman da sıra sahaların çizgilerini çizme kısmına gelmektedir. Zemin çalışmaları tam anlamıyla bittikten sonra da sıra kalelerin yerleştirilmesi aşamasına gelmektedir.

Sahanın her iki kısmına da kalelerin direkleri iyi bir şekilde sabitlenir. Bu sabitleme işleminde de olumsuz durumlara yol açmaması için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaleleriniz de hazır olduktan sonra sıra sahanın aydınlatılması kısmına gelmektedir. Aydınlatma kısmı da dikkat edilmesi gereken bir kısımdır. Bu noktada ışığın ekstra kullanılması da yanlıştır az kullanılması da yanlıştır.

Sahanın tüm aşamalarını yaptıktan sonra sahanın etrafını panel çitlerle çevirmek kalmaktadır. Her an topların kaçmaması ve sahanın sınırlarının tam anlamıyla belirlenmesi için panel çit kısmı da oldukça önemlidir.

Açık Halı Sahalarda Kullanılan Panel Çit Sistemleri

Açık halı saha yapımı aşamasında sahanın etrafını çevirmek için panel çitler kullanılmaktadır. Peki bu panel çitlerin özellikleri nelerdir? Bu konuda sıkça soru aldığımız için bu özelliklerin neler olduğundan sizlere bahsetmek istiyoruz.

 • Panel çitlerin hava koşullarından etkilenmeyen dört mevsim boyunca kullanabileceğiniz harika bir yapısı vardır.
 • Siyah, gri, kırmızı demeden aklınıza gelebilecek her renkte yaptırmanız mümkündür.
 • Yapısal olarak simetriktirler.
 • Tellerin aralıkları da eşittir.
 • Tellerin kalınlığına ve inceliğine siz karar verebilirsiniz.
 • Alana panel çit yaptırdığınız zaman eskisiyle kıyasladığınızda çok daha estetik durduğunu siz de fark edeceksiniz.

Açık halı sahalar, etrafının da çevrilmesiyle beraber tamamlanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için online açık halı saha yapımı yazıp sitemiz üzerinden bilgi  alabilirsiniz.

 

Ankara açık halı saha yapımı-Etimesgut açık halı saha yapımı-Mamak açık halı saha yapımı-Keçiören açık halı saha yapımı-Çankaya açık halı saha yapımı