Beton direk ve tel örgülü sistemleri; genellikle boş arazilerin(bağ, bahçe),çiftlik evlerinin, hava alanlarının ve binaların güvenliğini sağlamak için beton direkli tel çit ve beton direkli tel örgü en çok tercih edilen arsa kapatma yöntemlerindendir.

Beton Direk

Çok yaygın olarak ülkemizin her yerinde görülen ve kullanılan bir üründür. Çimento, çeşitli katkı maddeleri ve suyun belirli oranlarda karıştırılması sonucu elde edilen beton ile birlikte yüksek dayanıklı çelik tel ya da çelik çubukların kullanılması sonucu elde edilir. Beton direklerin uygun biçimde üretimi için titleriş ya da savurma metotları uygulanmaktadır.

Bu yöntemler aracılığıyla üretilen direkler betonarme olarak adlandırılır. Santrifüj metodu ile üretilmekte olan direklerin iç kısmı boştur, vibrasyon metodu sayesinde üretilen direklerde ise direk içleri doludur. Savurma yöntemi beton içerisindeki fazla gelen suyun dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Bu yöntemle üretilmekte olan direklerin kesiti de daire şeklindedir. Dış yüzeyi pürüzsüz ve düzgün olan betan direkler çok fazla tercih edilmektedir.

Beton Direk Kullanım Alanları

Beton direk sistemleri çok fazla kullanım alanına sahiptir. Buna göre park sahaları, bağ, bahçe, iş yeri sahaları, konutlar, askeri alanlar, kamu kurum ve kuruluşları, tarla ve arsa gibi alanlarda beton direkler fazlasıyla kullanılabilir. Ayrıca özel mülke sahip olan villa, arsa gibi geniş araziye sahip alanlarda da beton direkler tercih edilir.

Beton Direk Avantajları

Beton direkler birçok farklı avantaja da sahiptir. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Çok az bakım gerektirirler,
  • Atmosfer olaylarından etkilenmezler,
  • Kaçak akımlara karşı oldukça güvenlidir,
  • Tepe kuvvetleri büyüktür

Bu gibi avantajlardan dolayı fazlasıyla tercih edilen beton direkler sayesinde istenen verim kadar elektrikten yararlanılabilir.

Beton Direklerin Dezavantajları

Beton direklerin dezavantajı da bulunmaktadır. Buna göre kırılgan bir yapıya sahip olmalarından dolayı tek parça şeklinde taşınmaları oldukça zordur. Ayrıca çok ağır oldukları için montajları da bir hayli zordur. Bu gibi dezavantajları olsa da çeşitli alanlarda fazlasıyla kullanılmaya devam edilmektedir.

Arazisi, tarlası, bahçesi ve bunun gibi yapıları olup elektrikten yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka beton direk temin etmesinde yarar vardır. Çünkü beton direkler elektrik bağlamında çok yararlı olup çok büyük avantajlar da sunmaktadır.